În mod simbolic, septembrie este sinonim cu educația, cu debutul unui nou an școlar. La început de toamnă clopoțelul sună și la Școala Gimnazială ”Dr. Mioara Mincu” Conțești, vestind începutul anului școlar 2016- 2017. Și de această dată festivitatea de deschidere a adus alături de noi pe reprezentanții Școlii Postliceale Sanitare ”Carol Davila” din București, prin profesorii de nursing: doamna Cristina Costache și doamna Anca Mihai. Reprezentanții școlii prezenți în Conțești au transmis elevilor mesajul din partea domnului prof. univ. dr. Alexandru Ioan Mincu cu prilejul începerii unui nou an școlar. Parteneriatul public-privat semnat între școala noastră și Fundația Umanistă Dr. Mioara Mincu va continua pe parcursul anului școlar 2016-2017, cele două instituții partenere dezvoltând an de an colaborarea lansată în urmă cu mulți ani.

Bun venit și mult succes celor peste două sute de elevi ai școlii!